Bolest - fenomén dnešní doby

Může být slabá a tolerovatelná, na druhé straně pronikavá, až po prudký nápor, který vede ke ztrátě vědomí. Bolest, když je slabá, představuje varovný signál, že není v těle něco v pořádku. Pouze ten, kdo bolestí trpí, cítí, jak je velká. Kvůli bolesti vyhledá lékařskou pomoc více lidí než kvůli kterékoliv jiné chronické nemoci.

Přenosy bolesti

První signál vzniká na povrchu konečku nervu, který reaguje na poškození tkáně vyloučením peptidu, známého jako substance P. Tato substance aktivuje nervová vlákna, která vedou signál centrální nervovou soustavou rychlostí nanosekund. Některé vjemy bolesti jsou zachyceny v míše a vedeny od talamu, než dospějí do mozku.

Talamus je velký jako vlašský ořech a představuje „centrum bolesti“. V evolučním smyslu je považován za primitivnější než kůra mozková. Obě tyto části mají mapy těla, takže lidé s amputovanými končetinami pociťují někdy neexistující bolest.

Analgetika

Po dlouhou dobu byla odpovědí analgetika, ale aby byla účinná, musí být často silná, a s tím se pojí problém vedlejších účinků na organismus. Analgetika působí tak, že omezí funkci centrálního nervového systému. Pokud se jedná o dlouhodobé chronické onemocnění, je jejich nasazení problematické.

Analgetika mají svá uplatnění. Opiáty jako kodein, morfin… mají rozhodující a nenahraditelný význam pro léčbu pacientů s těžkými traumaty, po chirurgických zákrocích a pacientů s nevyléčitelnou nemocí. Analgetika pro akutní bolesti jsou narkotika a jako taková způsobují závislost a nežádoucí vedlejší účinky. Tělo si vůči nim vypěstuje po čase odolnost, a tak jsou zapotřebí stále vyšší dávky.

Nesteroidní a protizánětlivé léky

Léky, které nepatří do kategorie narkotik, nesteroidní a protizánětlivé léčivo, mají také nežádoucí účinky. 40 % lidí trpí narušením žaludeční stěny nebo tvorbou žaludečních vředů, rozmáhají se i vředy ve střevech. 10 % lidí s krvácejícím žaludkem umírá…

Kortizon a podobné léky ulehčují od bolesti, ale mohou mít četné vedlejší účinky jako žaludeční potíže, osteoporózu, zvýšený sklon k infekcím a dokonce psychické potíže.

Kombinace léků

Míchání běžných léků způsobuje poškození ledvin (jedna až dvě tabletky ibuprofenu užívané dva až tři dny v týdnu mohou způsobit onemocnění ledvin). Kombinace běžných léků (acylpyrin, acetaminofen…) s alkoholem představuje vážné riziko, poškození jater, může být smrtelná. I užitečný Acylpyrin může způsobit hučení v uších, alergické reakce.

Projevy bolesti

Bolest je negace běžného chování, stimulující reakce na ochranu před poškozením. Je zjevné, že bolest je nesmírně stresující a stres je nesmírně bolestivý.

Šíření bolesti

Přenášená bolest se šíří po segmentech zvané dermatomy, které souvisí s vývojem embrya. Zranění na krku může pacient pociťovat v paži. Nejběžnějšími místy, z nichž se při zranění bolest přenáší jinam, je krk, ramena a spodní část zad.